7,5 miliona widzów w Studio Buffo!

13 listopada pierwszy z koncertów jubileuszowych w Studio Buffo. Produkcje tego teatru na przestrzeni 25 lat obejrzało 7,5 miliona osób.

Przed scenę świętującego Buffo przewinęło się około 1200 artystów oraz 1700 osób współpracujących. Na deskach przy Konopnickiej odbyło się 9 tysięcy przedstawień plus około tysiąca, które zorganizowano na innych scenach. Buffo wyprodukowało również 60 programów telewizyjnych.

- Buffo to nie tylko teatr, ale i studio artystyczne - mówił podczas konferencji prasowej prezes Janusz Stokłosa. - Wychowaliśmy około 30 procent artystów, którzy pojawili się na naszej scenie. Wielu z nich to dziś artyści samodzielni, rozpoznawalni. Jesteśmy również producentem pięciu dużych musicali, które dzięki nieograniczonej wyobraźni reżysera, mogły się zmieścić na naszej małej scence. Ciągle eksperymentujemy - projekcje na ekranach wodnych, wcześniej projekcje stereoskopowe. To rozwiązania innowacyjne w skali świata.

Tytuły musicalowe wyprodukowane przez Studio Buffo nie schodzą z afisza.

- Bo wciąż przychodzą na nie widzowie - podkreśla Stokłosa. - Różnimy się tym od innych teatrów w stolicy i całym kraju, że jeśli do nas nie przyjdą ludzie, bilety nie zostaną kupione, to nas nie ma. Pytanie czy teatr może sam się wyżywić, bez pomocy organów państwa, jest wciąż aktualne. Wydaje się nam, że nawet sztuka wysoka, jest towarem, który ludzie mogą kupić, który potrafi utrzymać teatr.

Wciąż jednak w sferze marzeń pozostaje duża scena musicalowa. Stąd m.in. produkcje jak "Piotruś Pan" wystawiany w Teatrze Muzycznym w Gdyni czy "Polita", którą zagrano na Torwarze 50 razy.

- Sprzedaliśmy 100 tysięcy biletów na ten spektakl - zauważa Janusz Józefowicz. - W tym roku dostaliśmy prezent od losu na 25-lecie. Wygraliśmy "Politą" Międzynarodowych Festiwal Musicalowy w Korei Południowej. Dostaliśmy nagrodę Grand Prix. Najlepszą aktorką festiwalu wybrano Nataszę Urbańską

- Buffo to mój drugim dom - mówi Natasza Urbańska. - Cieszę się, że mogę być częścią tego teatru. Że mogę uczestniczyć w kolejnych spektaklach. Cieszę się, że mogę towarzyszyć duetowi Stokłosa-Józefowicz w zagranicznych produkcjach.

13, 14 i 15 listopada w Studiu Buffo koncerty jubileuszowe. Wystąpią między innymi: Edyta Geppert, Michał Bajor, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Barbara Melzer, Monika Ambroziak, Anna Dereszowska, Natasza Urbańska, Dorota Rabczewska, Beata Wyrąbkiewicz, Michał Milowicz, Robert Janowski, Wojciech Dmochowski, Piotr Hajduk, Zofia Nowakowska czy Rafał Drozd. Nie zabraknie artystów z aktualnej obsady Studia Buffo, w tym Niny Major i Magdy Dąbkowskiej.

Przeczytaj naszą rozmowę z Januszem Józefowiczem.