„BEM! Musical o patriotach i renegatach”

W maju twórcy Pożaru w Burdelu, Teatr Syrena w Warszawie oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, wskrzeszą generała-inżyniera, muzułmanina Józefa Bema, bohatera (trój)narodowego. 18 maja premiera w teatrze przy Litewskiej w Warszawie. Zapowiada się niezwykłe widowisko muzyczne pełne zaskakujących zwrotów akcji i typowego dla Pożaru poczucia humoru.

Islamski raj. Generał Bem, który umarł jako prawowierny muzułmanin, zażywa zasłużonego szczęścia z 77 hurysami. Niestety, kiedy w 1929 roku polska ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski, dusza Generała zostaje wyrzucona z raju. Generał tuła się po bezdrożach zaświatów, przeżywając stare i nowe przygody. Na jego legendę w nadziei wiecznej infamii dybią starzy wrogowie: car Mikołaj I, polski generał Władysław Zamoyski i sam Drakula, którego Generał pokonał w Transylwanii. Czy ulgę tułaczce herosa przyniesie śledztwo Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej?

- Chcemy stworzyć na stulecie naszej niepodległości muzyczno-biograficzne musicale o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy o polskości, która jest na pewno poza szablonem tego patriotyzmu powiedziałbym mainstreamowego - mówi Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu i reżyser spektaklu. - Nasza koprodukcja będzie kręcić się wokół postaci generała Józefa Bema, który w dramatycznych okolicznościach przeszedł na islam, ale także wokół polskich nomadów, którzy wobec zniknięcia Polski z mapy byli rzucani gdzieś po świecie.

Autorem scenariusza musicalu jest Maciej Łubieński, muzykę napisał Wiktor Stokowski. Za dramaturgię spektaklu odpowiada Jacek Mikołajczyk. Świat patriotów i renegatów wykreuje scenograf Mariusz Napierała. Twórcą choreografii jest Jarosław Staniek. Kostiumy przygotowuje Bożena Ślaga-Śmierzyńska.

W rolę Józefa Bema wcielać się będą aktorzy Teatru Dramatyczne w Warszawie Mariusz Drężak i Łukasz Wójcik. Wystąpią również Monika Babula / Magda Grąziowska, Joanna Kasperek /Jolanta Litwin-Sarzyńska,Lena Piękniewska, Magdalena Placek-Boryń, Kornelia Raniszewska, Agnieszka Rose, Anna Terpiłowska, Krzysztof Broda-Żurawski, Przemysław Glapiński / Jacek Mąka, Filip Kosior, Mariusz Laskowski, Andrzej Plata / Jacek Pluta, Piotr Siejka i Wojan Trocki.

„Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski” to cykl muzyczno-biograficznych musicali o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy niestandardowo pojętej polskości. Celem programu TIPN-u jest stworzenie galerii oryginalnych polskich patriotów, wśród których są Polak-muzułmanin Józef Bem, święta Faustyna, stołeczny flaner Czarny Roman, jedyny czarnoskóry powstaniec warszawski August Agbola O’Brown, najsłynniejsze europejskie medium spirytystyczne dwudziestolecia międzywojennego Franek Kluski, Nina Andrycz, Michał Waszyński i inni.

Premiera: 18 maja 2018, Teatr Syrena. Premiera w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach 15 września.  Tu znajdziesz bilety.

(Na zdjęciach w tekście próby do musicalu, Fot. Katarzyna Chmura)

SYRENA BEM proba_1 WWW fot kasia chmura-1883jpg