Czy Polacy będą mieć swojego "Hamiltona"?

18 maja w Teatrze Syrena premiera spektaklu "Patrioci i Renegaci. Musical o Józefie Bemie"

Kolejna w tym sezonie (po "Czarownicach z Eastwick") propozycja warszawskiego Teatru Syrena wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To również próba zmierzenia się z nowym wyzwaniem dla teatru muzycznego.

- Tym spektaklem rozpoczynamy działalność Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej; za pomocą teatru chcemy mówić o historii. Zaczynamy od Józefa Bema, ale mamy jeszcze w głowie kilka nieoczywistych bohaterów - mówi Jacek Mikołajczyk, dyrektor Teatru Syrena. - Patrząc na to co się dzieje w musicalu na świecie, zauważamy duży zwrot w kierunku musicalu historycznego. Najsłynniejszy obecnie tytuł wpisujący się w ten nurt to przebój sprzed trzech lat, wystawiany na Broadway'u - "Hamilton", który opowiada o bohaterze rewolucji, ale i o samej Ameryce. My podpatrujemy w jak ciekawy, odkrywczy, oryginalny, nieco kontrowersyjny sposób autorzy zachodnich produkcji odnoszą się nie tylko do zjawisk współczesnych, ale i historii.

"Patrioci i Renegaci" będzie kooprodukcją Teatru Syrena w Warszawie, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz twórców Pożaru w burdelu.

- To eksperyment międzmiastowy, historyczny i ponadhistoryczny - mówi autor tekstu, Maciej Max Łubieński. - Bem jest dziwnym bohaterem, jest obecny w polskim panteonie polskich bohaterów narodowych, co potwierdzają wszystkie podręczniki historii. Ale co ciekawe, to jego miejsce w panteonie jest nieco ironiczne, patrząc zwłaszcza na obserwowane teraz wzmożenie patriotyczno-konserwatywne w Polsce. W tym kontekście Bem jest średnim bohaterem, bo przypomnijmy w 1849 generał Józef Bem przeszedł na islam i został generałem armii tureckiej. Jako muzułmanin został pochowany w... Aleppo.

Zarys libretta: Islamski raj. Generał Bem, który umarł jako prawowierny muzułmanin, zażywa zasłużonego szczęścia z 77 hurysami. Niestety, kiedy w 1929 roku polską ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski, dusza generała zostaje wyrzucona z raju. Generał tuła się po bezdrożach zaświatów, przeżywając stare i nowe przygody. Na jego legendę w nadziei wiecznej infamii dybią starzy wrogowie: car Mikołaj I, polski generał Władysław Zamoyski i sam Drakula, którego generał pokonał w Transylwanii. Czy ulgę tułaczce herosa przyniesie śledztwo Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej?

Premiera 18 maja w Teatrze Syrena!