"Makbet" we wrocławskim Capitolu

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu wystawia „Makbeta” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, z muzyką Mai Kleszcz i Wojciecha Krzaka. W roli tytułowej – Cezary Studniak, Lady Makbet gra gościnnie Magda Kumorek. Premiera 13 października.

W swojej realizacji „Makbeta” Agata Duda-Gracz opowiada o pokuszeniu i winie, o zaczynie zła, który w sobie nosimy, o tym, jak tragicznie splata się w nas dziedzictwo antyku i chrześcijaństwa. Z niezwykłą precyzją analizuje związki między postaciami: szukając pokrewieństw, zależności i motywów sięga do źródeł historycznych i tworzy wieloznaczne, przejmujące tło dla głównych wątków dramatu. W kilkudziesięcioosobowej obsadzie występuje niemal cały zespół Teatru Muzycznego Capitol, aktorów z Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy oraz studentów Studium Musicalowego Capitol. Ruch sceniczny opracował Tomasz Wesołowski, światło reżyserowała Katarzyna Łuszczyk.

Czterdziesty drugi spektakl Dudy-Gracz jest dla niej - jak sama mówi – najtrudniejszy. Długo nosiła w sobie tekst „Makbeta” i wszystkie jej realizacje w pewien sposób do tej tragedii nawiązywały. Nie tylko zresztą jej szekspirowskie rzeczy: wczesny „Romeo i Julia”, „Wariacje na temat Otella”, dojrzałe komentarze „Każdy musi umrzeć, Porcelanko...” czy „Po BurzySzekspira”; Agata Duda-Gracz zawsze podstawia widzom lustro i każe zastanawiać się nad tragizmem wyborów, które podejmują.

Przestrzeń Dużej Sceny Capitolu – wielka, ruchoma platforma, skonstruowana specjalnie na potrzeby spektaklu, stanie się światem chwiejnym, niestabilnym, zależnym w każdej sekundzie od kolejnej decyzji bohaterów sztuki. Pierwsza zbrodnia uczyni następne koniecznymi. Raz uruchomiony mechanizm unicestwi swojego architekta, odbierając mu wcześniej spokój.

Więcej na www.teatr-capitol.pl

(fot. Greg Noo-Wak / Teatr Muzyczny Capitol)

010-makbet-capitol-fot-gregnoo-wakjpg