Musical "Zbrodnia i kara" w Chorzowie

"Zbrodnia i kara" na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego to kolejny musical Sceny Musicalowej STEP Tomasza Micha. Tym razem klimat przedstawienia, które miało swoją premierę we wrześniu, jest bardziej mroczny niż zwykle.

Akcja rozgrywa się współcześnie na Załężu w Katowicach. Bohaterem jest Rodion Raskolnikow, były student prawa. Rodion mieszka w starej kamienicy w małym pokoju na poddaszu. Nie pracuje, żyje z pieniędzy przysyłanych przez siostry.

- Buntuje się przeciw porządkowi świata - podkreśla Tomasz Owczarek, autor scenariusza. - Ma poczucie, że bogaci dorabiają się w nieuczciwy sposób wykorzystując innych, słabszych od siebie. Postanawia zmienić ten stan rzeczy. Obiektem jego nienawiści staje się lichwiarka, która pożycza pieniądze na wysoki procent i bezwzględnie egzekwuje długi. Rodion próbuje wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę...

- Zobaczymy klasyczną powieść w nowej odsłonie - dodaje Owczarek. - I poszukamy wspólnie odpowiedzi na ważne pytania: Czy szlachetny cel uświęca środki? Czy wybitnej jednostce wolno więcej? Czy w pewnych okolicznościach mamy prawo zabić drugiego człowieka?

Studio Musicalowe Step Tomasza Micha niedawno świętowało 11 lat istnienia; od tego czasu powstało kilkanaście spektakli muzycznych i musicali. Grupa działa przy Chorzowskim Centrum Kultury. Reżyserią zajmuje się Tomasz Mich (nominacja do „Złotej Maski” Województwa Śląskiego za spektakl „Skóra i lateks”, Nagroda Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury „Chłopiec z łabędziem” za rok 2016) oraz Tomasz Owczarek (nominacja do „Złotej Maski” Województwa Śląskiego za spektakl „Piaskownica”, nominacja w kategorii najlepszy debiut aktorski Województwa Dolnośląskiego za spektakl „Dwunastu gniewnych ludzi”).

Spektakle „Kochaj i tańcz”, „Jak nie my, to kto?”, "Ja się boję sama spać", "Rollercoaster" i "Zbrodnia i kara" przygotowane przez Studio STEP, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony publiczności (kilkadziesiąt zagranych spektakli, również wyjazdowych, kilkadziesiąt tysięcy widzów). W widowiskach przewija się od 30 do nawet 150 aktorów, tancerzy i wokalistów.

"Zbrodnia i kara" w Chorzowskim Centrum Kultury o godzinie 18:00 w sobotę 18 listopada.

Poniżej zdjęcia ze spektaklu "Zbrodnia i kara". Fot. Paweł Mikołajczyk

zbrodniaikara4jpgzbrodniaikara2jpgzbrodniaikara5jpg