Nikodem Dyzma wraca do Syreny

Musical "Kariera Nikodema Dyzmy" ponownie w warszawskim Teatrze Syrena.

Powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza już w chwili wydania w 1932 roku była owiana aurą skandalu. Odważna i celna satyra na skorumpowane i cyniczne elity polityczne dwudziestolecia międzywojennego miała być odwetem autora na władzach sanacyjnych. Dołęga-Mostowicz, wówczas dziennikarz, krytykował poczynania rządu i marszałka Piłsudskiego. Ponieważ nie reagował na ostrzeżenia, został porwany, pobity i porzucony za miastem. Wydawało sę, że książka o bezrobotnym urzędniku pocztowym z prowincji będzie jedynie osobistą zemstą za samosąd. Nikt wówczas nie przypuszczał, że opowieść o karierze politycznej prostaka i ignoranta będzie cieszyć się tak wielkim powodzeniem i pozostanie aktualna przez kolejne dekady.

Przeniesienia legendarnej powieści o kultowym karierowiczu na deski Teatru Syrena podjął się mistrz musicalu Wojciech Kościelniak. Reżyser przygotował widowisko muzyczne z licznymi piosenkami, do których muzykę napisał Piotr Dziubek. Autorem choreografii jest dobrze już znany wielbicielom naszego przedstawienia „Hallo Szpicbródka", Jarosław Staniek. Pełen uroku świat przedwojennej Polski uwspółcześnił scenograf Damian Styrna. Kostiumy zaprojektowała Bożena Ślaga („Dzieci z Bullerbyn"). Dzięki takiemu zespołowi realizatorów powstał barwny, ale i ostry w wyrazie musical. Premiera spektaklu miała miejsce 3 października 2014 roku.

W rolę Dyzmy, bezwzględnie pnącego się po szczeblach kariery, wcielił się Przemysław Bluszcz (pamiętny Tadek w dramacie „W dół kolorowym wzgórzem", menedżer grupy Dżem w filmie „Skazany na bluesa", ks. Edmund w Made in Poland i Benek Cygan w spektaklu „Ballada o Zakaczawiu"). U jego boku występują Marta Walesiak i Barbara Melzer (grają postać Lali) i Anna Terpiłowska w roli Mańki. Naiwną i eteryczną Ninę grają Emilia Komarnicka i Karolina Michalik. W roli Żorża występuje Przemysław Glapiński.

Musical "Kariera Nikodema Dyzmy" w Teatrze Syrena 26 i 27 października oraz 18 listopada

(Zdjęcie K.Bieliński/www.teatrsyrena.pl)