"Notre Dame de Paris" w Poznaniu, "Fame" w Toruniu?

Marzenia o produkcjach musicalowych wymagających dużych scen wchodzą w etapy realizacji. Teatr Muzyczny w Poznaniu w 2023 roku będzie mieć nową siedzibę. Toruńska scena muzyczna powiększy liczbę miejsc na widowni kilkukrotnie.

To już pewne. Za pięć lat Teatr Muzyczny w Poznaniu przeprowadzi się na ulicę Skośną tuż przy Świętym Marcinie. Na projekt nowego budynku zarezerwowano 8 milionów złotych; wkrótce ogłoszony zostanie konkurs. Z wcześniejszych informacji wynika, że nowa siedziba będzie miała dwie sale: dużą na 700 miejsc (to ponad dwa razy więcej niż obecnie) oraz mniejszą dla 200 widzów. Wstępnie koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 120 milionów złotych.

Przed Teatrem Muzycznym w Toruniu również szansa na wielkie tytuły. Obecnie sala dawnego Zboru Ewangelickiego może pomieścić kilkadziesiąt osób. Docelowo młoda, toruńska scena muzyczna znajdzie swój dom w budynku dawnego Kinoteatru Grunwald. Po remoncie powstać ma tam nowoczesna scena obrotowa z zapadnią i mobilną widownią. Sala ma pomieścić od 200 do 300 osób, a przy odpowiedniej konfiguracji nawet 500. Prace remontowo-adaptacyjne będą kosztować nawet 22 miliony złotych. Prace mają ruszyć na początku przyszłego roku.

Nową siedzibę zyska też Nowy Teatr w Słupsku. Po 13-tu lat od powołania instytucji udało się zdobyć środki na budowę Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych. Budynek będzie posiadał scenę z widownią na około 250 miejsc, sale prób i sale warsztatowe, foyer z kawiarnią, pełne zaplecze techniczne, biurowe oraz pokoje aktorskie z tarasami na dachu. Inwestycja będzie kosztowała ponad 13 milionów złotych i zostanie oddana do użytku w 2020 roku.

Na zdjęciu nad tekstem wizualizacja przyszłej siedziby Teatru Muzycznego w Toruniu, poniżej Nowego Teatru w Słupsku.

nowyslupskjpg