"Once" w Romie 12 maja!

Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje. Na Novej Scenie Teatru Roma w Warszawie premiera spektaklu Once" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.

Once”
 to amerykański musical z roku 2011 (na podstawie filmu Johna Carneya pod tym samym tytułem), którego autorami są Enda Walsh, Glen Hansard i Markéta Irglová. Spektakl odniósł ogromny sukces zarówno w USA, jak i w wielu innych krajach (Wielka Brytania, Irlandia, Kanada, Korea Południowa). Musical został obsypany licznymi wyróżnieniami, otrzymał m.in. osiem najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród teatralnych Tony (w tym za najlepszy musical i najlepsze libretto), a tak że nagrodę Grammy za najlepszą płytę musicalową.

Miejscem akcji przedstawienia jest Dublin, a główną osią fabularną – relacja, jaka rodzi się pomiędzy Dziewczyną (imigrantką z Europy Wschodniej) i Facetem (utalentowanym muzycznie Irlandczykiem). Siłą spektaklu jest niezwykle wciągająca, momentami wręcz hipnotyzująca muzyka i mądre teksty piosenek, a głównym tematem – niespełniona miłość i pogoń za marzeniami.

Dowcipne, lecz zarazem refleksyjne dialogi, doprawione momentami nutą goryczy i rozczarowania są uzupełnieniem chwytającego za serce przesłania. Niezwykłego charakteru dodaje spektaklowi fakt, że wszyscy występujący na scenie aktorzy są jednocześnie orkiestrą. Jest to ogromne wyzwanie artystyczne dla realizatorów i obsady spektaklu.

Warszawski "Once" w przekładzie Michała Wojnarowskiego wyreżyseruje Wojciech Kępczyński. Scenografie stworzy Mariusz Napierała, a choreografię Agnieszka Brańska. Kierownictwo muzyczne należeć będzie do Jakub Lubowicza.