Płyty, na które czekamy. I te, których nie doczekamy

Choć to z pewnością spore przedsięwzięcie to teatry muzyczne, które decydują się na wydanie płyty z muzyką z własnych musicali, mogą liczyć na uznanie swojej publiczności. Bo czyż nie jest przyjemne - słuchając płyty - móc wrócić do emocji jakie wynieśliśmy ze spektaklu.

Na 31 grudnia Teatr Muzyczny ROMA zapowiada premierę albumu z musicalem "Piloci". Na dwóch krążkach znajdzie 30 utwór plus bonus track w postaci anglojęzycznej wersji "Nie obiecuj nic" - "Don't You Say a Word". Na płycie nie zabraknie utworów: "Rowerowe love", "Pan Hurricane".

Muzykę skomponowali Jakub Lubowicz i Dawid Lubowicz, teksty piosenek napisał Michał Wojnarowski, a wśród wykonawców są m.in Zosia Nowakowska, Edyta Krzemień, Basia Gasienica Giewont, Marta Burdynowicz, Jan Traczyk i Robert Rozmus.

W przyszłoroczne Walentynki dużo przyjemności fanom musicalu sprawi dwupłytowy album "Nine" ze spektaklem Teatru Muzycznego w Poznaniu. Bon uprawniający do otrzymania krążka w promocyjnej cenie można już kupować na stronie teatru. Na płycie pojawią się m.in. "Piosenka Guida", "Mój mąż jest artystą", "Masz być Włochem", "Nikt inny niż ty" czy "Folies Bergere".

Autorem polskiego przekładu jest Jacek Mikołajczyk, reżyser przedstawienia. Na krążku znajdzie się nowa wersja muzyczna musicalu, nigdy dotąd nieprezentowana w Polsce. Do płyty zostanie dołączona książeczka, w której znajdą się zdjęcia z musicalu.

Wszystko natomiast wskazuje, że nie doczekamy się płyty z "Notre Dame de Paris" w wykonaniu zespołu Teatru Muzycznego w Gdyni z songami Zbigniewa Książka. Przypomnijmy, w całym spektaklu wykonywane są aż 52 utwory!

- Jest to właściwie już tylko kwestia czasu i pieniędzy - mówił w 2016 roku w wywiadzie dla trojmiasto.pl, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, Igor Michalski. - Autor muzyki Riccardo Cocciante już zapowiedział, że na rejestrację całości na pewno się nie zgodzi. To on dokona wyboru śpiewającej obsady i utworów, które znajdą się na płycie.

Dziś wiadomo, że mimo usilnych starań gdyńskiego teatru do wydania płyty może nie dojść. Jak się dowiedzieliśmy, agencja dysponująca prawami autorskimi do musicalu "Notre Dame de Paris" nie wyraża zgody na nagranie polskojęzycznej wersji. Pocieszające jest, że tytuł jeszcze jakiś czas nie zejdzie z afisza. Licencja na spektakl jest ważna do 2019 roku.