„Piękna i Bestia” - Połoński, Staniek, Napierała, Damrych

„Piękna i Bestia” to kolejne przedstawienie w repertuarze krakowskiego Teatru Groteska oparte na klasycznej baśni i wpisujące się w nurt spektakli familijnych. Premiera 3 marca.

Spektakl będzie teatralnym przełożeniem XVIII-wiecznej powieści Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, w adaptacji i reżyserii Jerzego Jan Połońskiego ("Crazy for You", "Footloose"). Całość ubrana w musicalową formę – utwory stylizowane na XVIII-wieczną muzykę klasyczną skomponował Łukasz Damrych ("Przygody Tomka Sawyera").

- Robienie choreografii w bajce to zawsze wyzwanie, ale i wielka przyjemność - przyznaje choreograf Jarosław Staniek. - Trzeba utrzymać uwagę młodej widowni, a jednocześnie można bawić się w bardzo abstrakcyjne i szalone rozwiązania. Prosta szczotka na kiju w kilka taktów muzyki staje się gitarą, poręczą baletową czy pługiem. W bajkach wszystko jest możliwe. Dodatkowo w "Pięknej i Bestii" używamy masek, więc ciało aktora prowadzi maskę, ale też porusza się jako jej dopełnienie np. stado wilków. I znowu zabawa konwencją. Aktor animuje maskę, ale też tańczy choreografię w żywym planie. Trudne, ale lubię takie przenikanie teatralnych rzeczywistości.

Za stworzenie scenicznego świata "Pięknej j Bestii" odpowiada Mariusz Napierała, scenograf, kostiumograf i grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor ponad 40 realizacji scenograficznych w kraju i za granicą.

- Projektowanie scenografii do bajki właściwie nie różni się od projektowania przestrzeni sceny jakiejkolwiek innej formy teatralnej - mówi dla musicalove.info Napierała. - Każdy widz jest tak samo wymagający! Oczekuje od nas "teleportacji" w inny wymiar - czy to wymiar baśni, dramatu, opery czy musicalu, każdy z nich musi zaczarować. Różne są oczywiście te "czarodziejskie zaklęcia". Ja kocham bajki w sposób szczególny, bo jak mawiał wieszcz "czucie i wiara silniej mówią do mnie, niż mędrca szkiełko i oko". W baśniowym przekazie kryje się wiele najprostszych uczuć i emocji, wiele czarno-białych charakterów, niewątpliwych kryształowych bohaterów, ale także niezwykle szubrawych kreatur, które zwłaszcza świat dziecka formułują w obrazy, którymi warto się przejąć. Jest to nie lada wyzwanie dla twórcy plastyki scenicznej, bo to właśnie scenograf musi "stawić czoła" oczekiwaniom widza w taki sposób, aby za pan brat z jego wyobraźnią podążać w ten świat bajkowy, rozumiejąc go i czerpiąc garściami z jego uroków, mądrości i przestróg budować świat obrazów.

Na scenie w roli Belli pojawią się Dominika Guzek ("Hair", "Koty", "Jak odnieść sukces...") oraz Julia Dyga ("Czego nie chcę", "(Nie)Grzeczna"). Bestię zagra Dominik Gorbaczyński. W pozostałych rolach w "Pięknej i Bestii" wystąpią: Katarzyna Kopczyk, Monika Filipowicz, Adam Godlewski, Zbigniew Kozłowski, Paweł Mróz, Lech Walicki oraz Bartosz Watemborski.

Premiera 3 marca w Teatrze Groteska w Krakowie.