Rarytas na koniec sezonu! Musical "Spamalot" rozbawi do łez!

"Spamalot" czyli Monty Python i Święty Graal" - jedne z najbardziej absurdalnych przygód zapisanych w scenariuszu światowego teatru muzycznego już 20 czerwca na scenie Teatru Palladium w Warszawie. Najnowsza produkcja Śródmiejskiego Teatru Muzycznego zaskoczy humorem, świetnymi głosami, niesamowitymi choreografiami i zaskakująca grą aktorów - pasjonatów musicalowej sceny!

Śródmiejski Teatr Muzyczny działa od 2009 roku w Młodzieżowym Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego w Warszawie. Połączenie pasji, energii, młodości zaowocowało dotychczas realizacjami takich tytułów jak "Jesus Christ Superstar", "Grease", "Miss Saigon School Edition", "Skrzypek na dachu" czy "Footloose".

- W tym roku we współpracy z londyńskim oddziałem nowojorskiej agencji Theatrical Rights Worldwide realizujemy musical "Spamalot czyli Monty Python i Święty Graal" - mówi reżyser Antoniusz Dietzius. - Jeden z największych hitów Broadway'u, jeden z najzabawniejszych musicalowych spektakli jakie kiedykolwiek ujrzały teatralne światło dzienne. Produkcja nagrodzona statuetką Tony Award 2005 dla najlepszego musicalu. Komedia twórców słynnej brytyjskiej grupy Monty Pythona, oparta na oryginalnym scenariuszu filmu "Monty Python i Święty Graal".

Co ważne, w tym roku - działający non profit - realizatorzy poprosili internautów o finansowe wsparcie. Dzięki "zrzutce" blisko stu osób, zebrano ponad 10 tysięcy złotych, którymi sfinansowane zostaną koszty scenografii i kostiumów. Dodajmy także, że środki umożliwiające opłacenie licencji na wykonanie tytułu oraz wynajem teatru zapewnia Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Polska prapremiera "Spamalot" miała miejsce w październiku 2010 roku na scenie Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni i po jego zdjęciu z afisza, żaden inny teatr nie podjął się ponownego wystawienia. Można nad tym ubolewać, bo przygody Króla Artura i jego rycerzy, którym Bóg zleca Świętą Misję odnalezienia legendarnego Świętego Graala, to jedne z najbardziej absurdalnych przygód zapisanych w scenariuszu światowego teatru muzycznego. To galeria postaci na pograniczu średniowiecznego rynsztoku i krainy świata fantasy. To znakomita muzyka będąca przekrojem gatunków muzycznych i musicalowych przebojów będąca równocześnie ich śmiałym pastiszem.

- I co najważniejsze dla tego tytułu, jak i dla twórczości grupy Monty Pythona: humor często tak bardzo oderwany od rzeczywistości, pozwalający zostawić troski dnia codziennego przed drzwiami teatru - dodaje Dietzius. - Czyż nie o to nam właśnie chodzi idąc na spektakl? Żeby choć na trzy godziny zatrzymać się i przeżyć emocje, których nie mamy okazji doświadczać na co dzień. Idealnie smak spektaklu oddał Bartosz Wierzbięta, autor przekładu scenariusza.

Siłą produkcji Śródmiejskiego Teatru Muzycznego jest energia 29-osobowego zespołu. Pasja, młodość, energia i zaangażowanie przekładają się każdorazowo na występ przed teatralną widownią. Ogromną przygodą dla artystów jest liczna interakcja z widownią, często zaskakująca. Farsowy charakter spektaklu pozwala młodym adeptom sztuki musicalowej poznać jeden z trudniejszych gatunków teatru.

Wrażeń w trakcie spektaklu dostarczy również jego warstwa wizualna. Scenografia i kostiumy to jedno z największych wyzwań w historii Śródmiejskiego Teatru Muzycznego. Na potrzeby produkcji zbudowany został średniowieczny zamek z mobilnymi jego częściami, które pozwolą w jednej chwili przenieść widzów do średniowiecznej komnaty. Powstały m.in. "trojański królik" czy wóz do przewozu "prawie martwych" trupów. "Spamalot" to ponad 150 kostiumów, od lnianych tunik i ubrań plebsu przez kostiumy postaci fantastycznych czy ociekające złotem i cekinami rewiowe kreacje aż po największe wyzwanie, rycerskie zbroje członków Okrągłego Stołu.

Wreszcie "Spamalot" to roztańczone sceny zbiorowe, duety, kwintety, zabawne dialogi, choreografie od rewiowych po układy stepu... to muzyczne widowisko na miarę teatru muzycznego!

- Liczmy na to, że tak jak dla nas będzie to dla widzów znakomita zabawa i przygoda ze światem wykreowanym przez twórców Monty Pythona, a zinterpretowanym przez nas i podanym na tacy - podkreśla reżyser musicalu. - Smakujcie, kosztujcie, bawcie się i nie zapominajcie się śmiać. Zapomnijcie o problemach, zostawcie je przed teatrem i w myśl spamalotowej piosenki pamiętajcie, że "życie lepszy ma smak gdy zmartwień brak"!

"Spamalot" będzie można obejrzeć w warszawskim Teatrze Palladium 20 (premiera), 21 i 22 czerwca oraz 2, 3 i 4 października. Cieszące się ogromnym zainteresowaniem wejściówki na czerwcowe spektakle można zdobyć już tylko włączając się w ZRZUTKĘ (info tutaj). Na pokazy jesienne rezerwować będzie można wejściówki na początku września.

REALIZATORZY

Inscenizacja i reżyseria ANTONIUSZ DIETZIUS. Przygotowanie wokalne solistów i zespołu ANASTAZJA SIMIŃSKA. Choreografia ANNA GWAREK. Choreografia układów stepu MACIEJ GLAZA. Reżyseria i realizacja dźwięku AXIS Marcin Żak. Reżyseria oświetlenia MICHAŁ PISKORSKI. Realizacja oświetlenia KAROL GETLER. Pracownia scenografii BARTŁOMIEJ SZRUBAREK, ANTONIUSZ DIETZIUS, ARTUR GANCARZ, MICHAŁ OLECHNIEWICZ, TOMASZ SKWIROWSKI. Koordynacja realizacji kostiumów PAULINA SKOWROŃSKA. Charakteryzacja DOMINIKA ZATOŃSKA. Fryzury TOMASZ PISZCZEK Zakład Fryzjerski Agnieszka Płusa. Opracowanie graficzne materiałów prasowych KATARZYNA ŚWIDER-KĘDZIOR. Koordynacja produkcji ALEKSANDRA KOŚKA. Public relations MARTA OLBRYŚ

OBSADA SPEKTAKLU

KRÓL ARTUR - Mateusz OTŁOWSKI
PANI JEZIORA - Katarzyna GOLECKA
SIR GALAHAD - Mikołaj KISIEL
SIR ROBIN - Mateusz TOMASZEWSKI
SIR BEDEVERE - Antoni KLAMKA
SIR LANCELOT - Michał OLECHNIEWICZ
PATSY - Bartłomiej SZRUBAREK
CONCORDE - Artur GANCARZ

HISTORYK/BRAT MAYNARD - Antoniusz DIETZIUS
PRAWIE MARTWY FRED/BARD ROBINA - Maciej TOMASZEWSKI
GALAHADOWA/TIM - Marta RODZIEJCZAK
HERBERT - Michał RULAK
OJCIEC HERBERTA - Tomasz TRUSZKOWSKI
RYCERZ NI - Paulina MRÓZ
CZARNY RYCERZ - Michał ROMANOWSKI
KRWIOŻERCZY KRÓLIK - Katarzyna KANABUS
STRAŻNIK BRYTOL 1/ŻABOJAD 1/STRAŻNIK HERBERTA 1 - Łukasz OBŁĄK
STRAŻNIK BRYTOL 2/ŻABOJAD 2/STRAŻNIK HERBERTA 2 - Jakub OCHAL

GOŚCINNIE W ROLI BOGA - Grzegorz PAWLAK

FINOWIE/TRUPY/ŚWITA PANI JEZIORA/ZESPÓŁ CAMELOTU/FRANCUZI/RYCERZE NI/BARDOWIE/ŻYDZI itp. - Paulina SKOWROŃSKA, Aleksandra LUDWIKOWSKA, JULIA WOŹNIAK, Aleksandra KOŁODZIEJ, Paulina MRÓZ, Milena BURDALSKA, Weronika BĘBNOWSKA, Julia BIELIŃSKA, Aleksandra ŁOJCZUK, Paulina FIGLARZ, Joanna KĘSICKA, Dominika SOBOL, Jakub OCHAL, Łukasz OBŁĄK, Jakub ŚLEPECKI, Artur GANCARZ

Zdjęcie w tekście: Tomasz Truszkowski.

31727783_2091821321036978_6464991460650385408_ojpg