Są jeszcze bilety na "Przebudzenie wiosny"

To trzeba zobaczyć! 29 marca na scenie warszawskiego Teatru Syrena niepowtarzalna okazja spotkania z intrygującym musicalem, w wykonaniu młodych artystów Sandomierskiej Akademii Musicalu.

"Przebudzenie Wiosny” od 2006 roku jest wystawiane przez teatry i grupy amatorskie na całym świecie, w związku z czym zyskało już miano produkcji kultowej. To poruszający spektakl, w którym sceny dramatyczne opatrzone są niezwykle klimatyczną muzyką oraz widowiskowymi układami choreograficznymi.

Oparty na dramacie Franka Wedekind’a musical opowiada o niepokojach nastolatków związanych z budzącą się seksualnością, o lękach związanych z wszechobecnym cierpieniem i przemocą, a przede wszystkim o proteście nastolatków wobec systemu nakazów i zakazów narzuconych przez dorosłych. Mimo, iż akcja musicalu rozgrywa się w XIX wieku, wszystkie tematy w nim zawarte są niezwykle uniwersalne i idealnie wpasowują się we współczesną rzeczywistość. Postaci musicalu kreują młodzi ludzie...

- Dla mnie Anna to bardzo wrażliwa dziewczyna, która staje przed ścianą pytań otaczającego ją świata - mówi o granej przez siebie postaci Julia Surowaniec. - Bardzo przeżywa wszystko, co dzieje się wokół niej, szuka wytłumaczeń na problemy, które dotyczą jej przyjaciół i ofiaruje im bezinteresowną pomoc, okazując przy tym swoje dobre serce. Bywa uszczypliwa (co sprawia, że się z nią utożsamiam), ale zaraz po tym rekompensuje to dobrocią. Anna to odzwierciedlenie wszystkich charakterystycznych cech nastolatki wchodzącej w świat dorosłości.

- W musicalu gram postać Georga – nastolatka fantazjującego o swojej nauczycielce gry na pianinie - opowiada Łukasz Leśko. - W gronie kolegów jest opanowany, stara się pomagać innym i wspierać ich w trudnych sytuacjach. Myślę, że mamy wiele wspólnych cech, ale chyba najbardziej łączy nas chęć zdobywania nowych doświadczeń i poznawania świata.

Sandomierska Akademia Musicalu to 7-miesięczne warsztaty musicalowe, warsztaty mistrzowskie (prowadzone przez profesjonalistów w dziedzinie aktorstwa, wokalistyki, tańca, scenopisarstwa i pedagogiki teatru), musicalowe spotkania dla dzieci, wyjazdy do teatrów muzycznych. Zwieńczeniem projektu jest spektakl z muzyką na żywo "Przebudzenie wiosny" Duncan Sheika i Stevena Setera w przekładzie Jacka Mikołajczyka, w reżyserii Kamili Kremiec-Panek z choreografią Justyny Kuchty.

- Od zawsze marzyłam o pracy związanej z muzyką - wyznaje Oliwia Łukawska. - Sandomierska Akademia Musicalu obudziła we mnie jeszcze większą miłość do tej dziedziny sztuki. Czas spędzony na próbach do „Przebudzenia Wiosny” był dla mnie bardziej zabawą, niż ciężką pracą – z ogromną niecierpliwością czekałam na każdą próbę.

- Najważniejsza dla mnie jest muzyka, śpiewam kiedy tylko mogę, a kiedy nie mogę… też śpiewam - mówi Joanna Gorzała. - Muzyka dodaje mi odwagi w życiu, by przekazać to, czego nie umiem powiedzieć. Z nią wiąże swoją przyszłość i mam nadzieję, że mi się to uda. „Wierzę w to", jak mówią słowa pewnego musicalowego utworu.

- . Kiedy w czasach szkoły podstawowej grałem w spektaklu (jakże trudną i wymagającą) rolę „papierosa” – nie sądziłem, że musical przyniesie mi w przyszłości takie spełnienie -
opowiada Kamil Tuszyński. - Jak widać, czasem takie pragnienia i uwarunkowania artystyczne tkwią gdzieś głęboko w nas. Potrzeba tylko ludzi, którzy to umiejętnie wydobędą i wskażą drogę, za co serdecznie dziękuję całej ekipie „Przebudzenia Wiosny”.


Musical „Przebudzenie wiosny” 29 marca o 16:00 i 19:30 w Teatrze Muzycznym Syrena. Bilety w cenie 15 zł można kupić tutaj.  

Fot. Wojciech Zych Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Organizatorzy: Sandomierskie Centrum Kultury, Miasto Sandomierz, Wsparcie: Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej. Wypowiedzi aktorów pochodzą z profilu Facebook SAM.