"Siła sióstr". Siła głosów! Premiera w Teatrze Muzycznym w Toruniu.

Niesamowicie zaaranżowane, genialnie zagrane, rewelacyjnie przetłumaczone i emocjonalnie zaśpiewane songi m. in. z musicali „Bodyguard” i „Dreamgirls” stworzył przepiękną muzyczną opowieść o kobietach. O ich radościach i tęsknotach. O miłości i o zranionych uczuciach. O codziennych rozterkach i kobiecej przyjaźni.

Najmłodsza scena muzyczna w Polsce, Teatr Muzyczny w Toruniu kończy sezon „Siłą sióstr”. To reżyserski debiut Michała Cyrana, aktora i choreografa, absolwenta Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Cyran jest również autorem choreografii, w których kobiece ciała wokalistek wprawił w niesamowity ruch. Rozpoczynające spektakl „I'm every women”, „Queen Of The Night” czy „One Night Only” zachwycają energią tańca.

W „Sile sióstr” słyszymy wiele znanych utworów. Jednak zaaranżowane w szalenie oryginalny sposób piosenki, widz odkrywa zupełnie na nowo. „I say a little prayer” Arethy Franklin brzmi przepięknie, a „I wanna dance with somebody” Whitney Houston to prawdziwy majstersztyk, w którym aranżer (Jędrzej Roch Rochecki) cudownie bawi się rytmem, „wrzucając” w piosenkę, frazy z wcześniej zagranych songów. Pomysłowe! Mocy piosenkom dodają grające na żywo Sara Kosętka (klawisze), Joanna Glubiak (instrumenty perkusyjne) oraz Agnieszka Norkowska (gitara basowa) – trio idealne! Nad wokalną stroną spektaklu (co można było usłyszeć) czuwała Paulina Grochowska – co niejednokrotnie podkreślamy na tej stronie – musicalowa osobowość i odkrycie sezonu („Kobiety na skraju....”, „Czarownice z Eastwick”). Smaku toruńskiej produkcji dodało przetłumaczenie przez Katarzynę Kraińską kilku z piosenek. „A natural women” Arethy Franklin staje się bliższe sercu, gdy słyszymy „Uczysz mnie czuć”, a niezwykle emocjonalny song „And I Am Telling You I'm Not Going” z Dreamgirls zaśpiewany po polsku, rozbudza apetyt na polską premierę tego musicalu.

Całość spektaklu zamknięta w lustrzanej rzeczywistości (potęgującej tytułową siłę) stworzonej przez Wojciecha Stefaniaka, z przepięknymi, zmysłowymi i lśniącymi w świetle reflektorów kostiumami stworzonymi przez Aleksandrę Harasimowicz.


A co z siostrami? Mając wsparcie całej ekipy realizatorów oraz dysponując doświadczeniem scenicznym i niesamowitymi głosami stworzyły niepowtarzalne kreacje. Agnieszka Brenzak zaczarowała „One Night Only” z Dreamgirls czy „I say a little prayer” Franklin. Małgorzata Chruściel wzruszyła śpiewając m. in. piosenki „I will always love you” czy przełożoną na polski „You make me feel like a natural woman”. Anna Grzelak „rzuciła widzów na kolana”, emocjonalnie wykonując song z „Dreamgirls” - „A ja mówię ci, że nie odejdę”. Patrycja Mizerska nie dość, że stepowała na scenie, to jeszcze rozkręciła wokalnie „Queen Of The Night”. Natalia Piotrowska kolejny raz udowodniła (m.in. w "I have nothing"), że godnie może zastąpić Whitney Houston. Toruńskie „siostry” zachwycały wykonując wspólnie m.in. „We're Your Dreamgirls” czy „Rolling on the river”, w tej ostatniej wykorzystując... dłonie, uda i nieco... beatboxując... Do zespołu wokalistek należy też Anna Kędroń (swing).

„Siła sióstr” w Teatrze Muzycznym w Toruniu zachwyca siłą głosu. I nieco parafrazując śpiewany przez Annę Grzelak tekst, podsumować należy spektakl krótko - „Lepszych sióstr, nie będziemy mieć”! Musicalove.info poleca!