Szykuje się musicalowy hit. "Cabaret" w Teatrze Polskim

Teatr Polski w Bielsku-Białej coraz odważniej sięga po musicalowy repertuar. Po sukcesie spektakli "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" (reż. Wojciech Kościelniak), "Człowiek z La Manczy" (reż. Witold Mazurkiewicz), w przyszłym roku na deskach teatru zobaczymy "Cabaret" Johna Kandera.

Do swoich musicalowych produkcji Teatr Polski w Bielsku-Białej angażuje profesjonalistów, nie tylko w sferze reżyserii. Przy wspomnianych wyżej spektaklach pracowali Jarosław Staniek (choreografia) i Damian Styrna (scenografia), Piotr Dziubek (muzyka), Bożena Ślaga-Śmierzyńska, Barbara Guzik (kostiumy). Przyszłoroczną premierę (wiosna 2019), musical "Cabaret" wyreżyseruje Witold Mazurkiewicz.

Musical z muzyką Johna Kadera, piosenkami Freda Ebba i librettem Joe Masteroffa miał swoją premierę na Broadwayu w 1966 roku. Na polską prapremierę trzeba było poczekać 26 lat. W 1992 spektakl wystawiono w Teatrze Muzycznym - Operetce Wrocławskiej (dziś TM Capitol). Po wielokrotnie nagradzany musical, na przestrzeni lat, sięgały inne teatry w Polsce: Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Muzyczny w Gdyni i Poznaniu, a także sceny w Rzeszowie, Bydgoszczy, Słupsku, Gdańsku i Radomiu. Ostatnio "Cabaret" wystawi Teatr Dramatyczny w Warszawie (premiera 2016).

Akcja musicalu toczy się w Berlinie w 1931 roku. Kiedy część mieszkańców doskonale się bawi w kwitnących klubach i kabaretach, nazizm coraz mocniej daje o sobie znać. W takiej scenerii przedstawiony jest romans Sally Bowles, amerykańskiej śpiewaczki występującej w kabarecie Kit Kat Klub i Briana Robertsa, młodego Anglika, który przyjechał do Berlina, by doskonalić znajomość niemieckiego. Na podstawie musicalu powstał jeden z najwybitniejszych filmów w historii kina. „Cabaret” to również źródło muzycznych evergreenów – „Money, Money”, "Welcome to Berlin" czy „Don’t Tell Mama”

Teatr w Bielsku-Białej w nowym sezonie zaprezentuje spektakl „Boska!” na podstawie tekstu Petera Quiltera (premiera wrzesień 2018). Tekst oparty na historii życia Florence Foster Jenkins, słynnej postaci ze świata opery, najgorszej śpiewaczki świata, z powodzeniem był wystawiany na wielu scenach na świecie. Spektakl wyreżyseruje Paweł Szkotak, scenografię przygotowuje Damian Styrna, kostiumy Anna Chadaj. W głównej roli gościnnie wystąpi Beata Olga Kowalska, aktorka występująca ostatnio w takich produkcjach jak „Nędznicy” w Teatrze Muzycznym w Łodzi czy „Czarownice z Eastwick” w Teatrze Syrena w Warszawie.

Fot. Teatr Polski Bielsko-Biała