W Lublinie niezwykły musical o... Lublinie

FIDELITAS – Suita Lubelska to spektakl łączący elementy muzyki symfonicznej i rozrywkowej, odwołujący się do bogatej 700-letniej tradycji Lublina. Twórcy musicalu postanowili na nowo odczytać fascynującą historię i osnuli ją wokół starych i nowych mitów, obrazów, artystów, bohaterów, ale i zwykłych ludzi.

Przewodnikami w tej wędrówce są towarzyszący historii miasta jak cień Widzący z Lublina (w roli tej Marcin Januszkiewicz) i tajemnicza Julia (Natalia Skipor). Fabuła opiera się na tytułowym wątku wierności (Fidelitas), pokazanym w 17 odsłonach. Bohaterskie epizody, tradycje i legendy łączą się tu z nowoczesnymi, multimedialnymi środkami scenicznymi.

Jak dotąd w historii polskiego teatru muzycznego nie było dzieła, które miałoby charakter epopei - portretu. Spektakl w swojej formie łączy elementy tradycyjnej suity baletowej, musicalu i oratorium. Wolą autorów było stworzenie dzieła odwołującego się do współczesnej wrażliwości i estetyki.

To prezent jaki Teatr Muzyczny chciałby podarować swojemu Miastu z okazji 700 – letniej rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich. Premiera spektaklu będzie światowym prawykonaniem, bowiem FIDELITAS powstało na specjalne zamówienie Teatru Muzycznego w Lublinie w ramach projektów „Muzyka i taniec” oraz „Zamówienia kompozytorskie” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera 18 listopada o 18:00 w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Kolejny spektakl dzień później o 17:00