Ważny musical w telewizji

18 grudnia w Teatrze Telewizji w TVP1 o 20.25 odbędzie się premiera musicalu „Wujek 81. Czarna ballada” w reżyserii Roberta Talarczyka. To zapis spektaklu z Teatru Śląskiego w Katowicach. Zobacz historię pacyfikacji kopalni "Wujek" w musicalowej formie.

6 grudnia 1981. Katowice. Kopalnia „Wujek”. 13-letni chłopcy – Rafał, Grzegorz, Adam, Tomek. Czterej Jeźdźcy Apokalipsy. To jest ich historia. Ale też historia dziewięciu górników, którzy tego dnia nie wrócili do domu. To historia świata za żelazną kurtyną, do którego przychodzą paczki z RFN, w którym puszcza się zagraniczne filmy, kupuje niemieckie komiksy na „szaberplacu” i żuje gumę balonową.

Wszyscy znamy tę historię, choć w ten sposób jeszcze nikt jej nie opowiadał. Z perspektywy młodych chłopaków, w których oczach światy wyobraźni i realny przenikają się. Dla których ratunkiem przed nadchodzącą wojną jest powrót Mechagodzilli. Którzy czekają na wejście smoka, choć zbliża się czas apokalipsy. To nie jest pieśń żałobna ani wesoła przyśpiewka. To jest czarna ballada.

- Emocje nawet większe niż na żywo - komentuje telewizyjną realizację na swoim Facebooku, Hadrian Tabęcki, autor muzyki do spektaklu, który wspólnie z raperem Miuoshem stworzył niezwykle instrumentalne spojrzenie na wydarzenia sprzed lat.

Scenografię i kostiumy przygotowali Iga Słupska i Szymon Szewczyk, autorem choreografii jest Jakub Lewandowski

Poniedziałek TVP1, 20.25