Wielkie wydarzenie na niewielkiej scenie!

21 kwietnia premiera "Footloose" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Teatrowi Muzycznemu w Poznaniu udało się zgromadzić rewelacyjny zespół doświadczonych realizatorów oraz niesamowicie utalentowanych aktorów, gwarantujący doskonałą rozrywkę. Są jeszcze bilety, również na pokazy przedpremierowe.

Pojawiające się na Facebooku zdjęcia z prób do musicalu zdradzają nieco z atmosfery spektaklu. Zaskakuje niesamowita scenografia Mariusza Napierały, który na poznańskiej scenie wyczarował między innymi świat "Evity" oraz mroczne zakamarki musicalu "Jekyll & Hyde". Spodziewajcie się dużej ilości (miejscami zardzewiałej) blachy falistej i trapezowej oraz metalowych szafek, w których... "pojawiać się" będą aktorzy. "Footloose" to musical o tańcu, dlatego warto nastawić się na energetyczne (jak zawsze) choreografie Eweliny Adamskiej-Porczyk ("Zakonnica w przebraniu", "Chicago", "Chłopi"). Całość spina Jerzy Jan Połoński, reżyser takich musicali jak Madagaskar (TM Poznań), czy niesamowite "Crazy for you" (Opera na zamku Szczecin).

- Moim marzeniem i celem w życiu - czego nie ukrywałem - jest reżyserowanie musicali - mówi dla musicalove.info Połoński. - Czuję tę formę. Wypowiadanie się przez śpiew, muzykę i ruch jest wyjątkowe. Po mojej ostatniej przygodzie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, musicalu „Madagaskar”, polubiłem tę scenę, ludzi tam pracujących i tę energię, która tam kipi.

Po przeprowadzonym w grudniu ubiegłego roku castingu w obsadzie "Footloose" znalazło się wielu niesamowicie uzdolnionych aktorów. Główną rolę Rena McCormacka - buntującego młodzież Bomont przeciwko obowiązującemu w miasteczku zakazowi tańca - zagrają na zmianę Karol Drozd (ostatnio w "Crazy for you" i "Czarownicach z Eastwick") oraz Maciej Zaruski (ostatnio w "Chicago", "Hello Dolly", "Evita" czy "Zakonnica w przebraniu"). W Renie zakocha się Ariel Moore. W tej roli zobaczymy Ewę Kłosowicz ("Nine", "Zakonnica w przebraniu" oraz "Notre Dame de Paris") oraz Joanna Rybka, tegoroczna dyplomantka Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Świetnie obsadzona została również rola Willard Hewitta, przyjaciela Rena - zagrają Łukasz Brzeziński i Wojciech Daniel.

Na scenie pojawią się również Radosław Elis i Maciej Ogórkiewicz (jako pastor Moore), Agnieszka Różańska i Anita Urban (żona pastora), Magdalena Szcześniewska i Jolanta Wyrzykowska (matka Rena McCormacka). Małgorzata Chruściel, Dagmara Rybak, Denisa Jarczak i Katarzyna Tapek zagrają najlepsze przyjaciółki Ariel.

W pozostałych rolach wystąpią: Agnieszka Wawrzyniak, Lucyna Winkel, Wiesław Paprzycki, Jarosław Patycki, Przemysław Łukaszewicz, Seweryn Wieczorek, Joanna Horodko, Anna Lasota, Patryk Kośnicki, Krzysztof Suszek ,Özgür Fenercioglu, Łukasz Kocur, Grzegorz Maślanka, Przemysław Łukaszewicz, Magdalena Szcześniewska, Jolanta Wyrzykowska, Włodzimierz Kalemba, Arnold Pujsza.

- Zdaję sobie sprawę, iż nie mogę liczyć, że piosenki z 1984 roku będą robić wrażenie - mówi reżyser Jerzy Jan Połoński. - Siła "Footloose" polega na możliwości zagłębienia się w relacje pomiędzy postaciami i stworzenie wspaniałych aktorskich kreacji, tworząc jednocześnie przejmującą opowieść o dojrzewaniu i pewnych mechanizmach, które nami rządzą. Materiał w połączeniu z kameralnością poznańskiej sceny daje nam tę możliwość. Chcę zrobić mądry spektakl, korzystając bardziej ze środków teatru dramatycznego. To będzie wspaniała przygoda.

TU ZNAJDZIESZ BILETY NA "FOOTLOOSE" na pokazy przepremierowe (19 i 20 kwietnia)

O czym jest "Footloose"? Młody Ren McCormack, zbuntowany nastolatek z Chicago przyjeżdża ze swoją matką do malutkiej miejscowości Bomont. Jego młody i taneczny styl życia musi zmierzyć się z zaskakującą rzeczywistością. Oto w całym mieście obowiązuje zakaz tańca wprowadzony w mieście po tragicznym wypadku przez miejscowego pastora. W wypadku zginęli młodzi mieszkańcy Bomont wracający z potańcówki.

To własnie młody McCormack postanawia walczyć z absurdalnym zakazem wciągając w tę walkę początkowo niechętną do zmian młodzież. Zakaz tańca w Bomont to nie tylko paragraf w kodeksie. To również zasada mocno wpisana w mentalność mieszkańców miasta, którą to zasadą wzmacnia w nich pastor Moore.

Inspiracją dla musicalu było miasteczko Elmore City w stanie Oklahoma, gdzie taniec był zakazany od 1861 r. do... lat 80. XX w. Prawo do potańcówek wywalczyli jego młodzi mieszkańcy.

Ostatnia, polska realizacja "Footloose" miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Musical w reżyserii Antoniusza Dietziusa wystawił - na deskach Teatru Palladium - Śródmiejski Teatr Muzyczny działający przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Wł. Broniewskiego w Warszawie. Wcześniej "Footloose" zagrano w Gliwickim Teatrze Muzycznym (premiera 15 listopada 2002) oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni (premiera 4 maja 2006).

TU KUPISZ BILETY na musical Footloose (terminy od 22.4. do 10.6)