youArtiste.com - innowacyjna strefa castingowa dla artystów filmu i teatru

W lutym rusza serwis youArtiste.com. W jednym miejscu w internecie zarówno aktorzy, twórcy, teatry i agencje znajdą interaktywne narzędzia pozwalające na wzajemne poznanie się oraz nawiązanie współpracy. Także międzynarodowej. Strona umożliwi przygotowanie i przeprowadzenie castingu. Da szansę również początkującym artystom.

Pierwsza wersja serwisu ukaże się na początku lutego; pełną funkcjonalność zyska najpóźniej w drugiej połowie czerwca. Już na początku marca dostępne będą wersje w języku angielskim i francuskim. Założony w youArtiste.com profil z pewnością wielu aktorom doda skrzydeł w autopromocji.

 youArtiste® - dziś już oficjalnie zarejestrowana europejska marka - powstał latem ubiegłego roku. Za inicjatywą serwisu stoi małżeństwo Magdalena Ciemielewska i Piotr Toszew, które na razie inwestuje własne środki i sporo... serca w uruchomienie serwisu.

- Jesteśmy pasjonatami kina, literatury, teatru - mówią twórcy youArtiste.com. - Sam pomysł zrodził się w paryskim Luwrze 2 lata temu, a następnie powoli dojrzewał. Między innymi po obejrzeniu filmu "La la land" - pokazującym ścieżki, które wydeptują artyści w poszukiwaniu ról - pomyśleliśmy, że chcemy wesprzeć branżę teatralno-filmową tworząc profesjonalne narzędzie. Nie ukrywajmy, młodzi aktorzy nie zawsze mają łatwy start, a i późniejszy rozwój kariery często nie jest spełnieniem ich marzeń. Przeczytaliśmy także wywiady z dyrektorami castingu, dyrektorami teatrów, reżyserami, w których ubolewali nad ograniczeniami czasowymi przy organizacji castingów, które uniemożliwiają dokładne poznanie kandydatów do ról. Zaczęliśmy szukać rozwiązań i tak powstało youArtiste.com. Zależało nam na udostępnieniu innowacyjnych narzędzi nie tylko aktorom, ale i twórcom z naciskiem na rozwiązania wideo.

you1jpg

Całość opierać się będzie na multimedialnych profilach aktorów oraz twórców. Ich największą siła mają być krótkie, maksymalnie 3 minutowe materiały wideo. To wideo ma być najważniejszym elementem autoprezentacji zarówno dla aktora jak i twórcy. Już na stronie głównej serwisu pojawi się sekcja «polecani», «redaktorski wybór», «najczęściej wyświetlani» czy «najwyżej oceniani». Pierwsza strona youArtiste.com będzie wypełniona materiałami wideo, dlatego warto zadbać o tę część własnej prezentacji.

- Nie jesteśmy agencją i nie będziemy pobierać żadnych marż, tantiem od zawieranych przez aktorów umów, kontraktów, w oparciu o ogłoszenia, które znajdą się w serwisie - rozwiewają pierwsze wątpliwości pomysłodawcy youArtiste.com. - Podstawowa wersja serwisu jest bezpłatna. Założenie profilu w języku polskim z dołączonym demo aktorskim lub twórczym jest darmowe. Bezpłatne jest także korzystanie w pewnym zakresie z udostępnionych wyszukiwarek (aktorów, twórców, agencji castingowych, castingów, teatrów). Jeżeli ktoś będzie chciał na przykład dodać kolejny język w prezentacji oraz kolejne funkcjonalności, to do wyboru będą miesięczne plany abonamentowe, których subskrypcję będzie można anulować w dowolnym momencie. To identyczne rozwiązanie jak w Spotify czy Netflix.

Im lepiej wypełniony (dokonaniami aktorskimi lub twórczymi) profil, tym lepszą gwarantuje autopromocję i widoczność w wyszukiwarkach. Oprócz zdjęć mają w nim pojawić się showreels, demo aktorskie lub twórcze, selftape’y, swego rodzaju 3 minutowe wizytówki wideo. Pewna liczba materiałów wideo będzie dostępna w pakiecie bezpłatnym, dodatkowe będą wymagały wykupienia któregoś z abonamentów. W ramach płatnego abonamentu możliwe będzie dodanie prywatnego wideo, niedostępnego za pośrednictwem YouTube czy Vimeo, które znajdzie się wyłącznie na serwerze youArtiste.com. Nagranie będzie dostępne tylko dla wybranych przez artystę użytkowników.

you2jpg

- Innowacyjność serwisu odróżnia nas od innych stron - przyznają autorzy youArtiste.com. - Dajemy nowoczesne narzędzie pozwalające na promocję aktorom, twórcom, również tym początkującym, także poza Polską. Na stronie pojawią się aktualności oraz poradniki branżowe. Serwis będzie funkcjonował jako swoisty ekosystem twórców, aktorów, agencji i teatrów. Nawigacja w serwisie będzie przejrzysta, intuicyjna, oparta na 5 kategoriach : film/TV, teatr, lalkarstwo, pantomima oraz dubbing.

Ciekawe rozwiązania zyskają teatry, które - co ważne - mogą założyć swój profil oraz funkcjonować (np. ogłaszać castingi) w systemie całkowicie bezpłatnie. Profil mogą założyć także agencje castingowe, które dodatkowo będą miały do dyspozycji specjalny moduł do zarządzania projektami castingowymi. Wywiady z kandydatami do ról będzie można przeprowadzić poprzez Skype w ramach systemu. Samo przeszukiwanie bazy będzie posiadało wiele zaawansowanych kryteriów, na przykład opcję wyboru dialektu, którym ma posługiwać się aktor.

- Chcemy twórcom udostępnić maksymalną liczbę opcji umożliwiających wyszukanie aktora najlepiej spełniającego oczekiwania danej roli - tłumaczą twórcy youArtiste.com. - Oczywiście zamieszczone tu dane będą chronione technicznie i nie będą przez nas nikomu sprzedawane. Nie funkcjonujemy jako portal społecznościowy, ale z drugiej strony dajemy artystom możliwość wzajemnego komunikowania się. Nie będzie miejsca na komentarze czy hejt, ale będzie możliwość wystawiania profesjonalnych referencji.

youArtiste® zaprasza także agentów oraz agencje reprezentujące aktorów do obecności w serwisie. Agent lub agencja ma możliwość założenia oraz zarządzania profilem aktorki, aktora lub twórcy, których reprezentuje.

W przyszłości planowany jest rozwój platformy otwierający drogę do autopromocji kolejnym działom branży sztuki scenicznej.