Hemar. Marchewka - odważne i szczere spojrzenie w lustro

W styczniu 2018 Teatr Muzyczny w Toruniu kolejny raz zaprasza na musical "Hemar.Marchewka - próba generalizacji" w reżyserii Bartka Wyszomirskiego. Scenariusz wspólnie z Wyszomirskim napisała Anna Wołek.

Siłą toruńskiej produkcji są młodzi, niesamowicie uzdolnieni aktorzy, którzy stają się głosem Mariana Hemara, nośnikiem jego satyryczny tekstów, pochodzących z napisanego w 1942 roku (!) pamiętnika "Marchewka".

Na scenie pojawia się Paulina Grochowska - absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni - brała udział w spektaklach Teatru Muzycznego w Gdyni: My Fair Lady, Przebudzenie wiosny, Grease, Fame, Mały Książę. Paulinę Grochowską dostrzegli również widzowie musicalu "Kobiety na skraju załamania nerwowego", ubiegłorocznej premiery Teatru Rampa. W marcu tego roku aktorkę zobaczymy na scenie Teatru Syrena w musicalu "Czarownice z Eastwick".  Grochowskiej towarzyszy Agnieszka Brenzak, również absolwentka "Baduszkowej, obecnie studentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Aktorka Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wystąpiła m.in. w takich produkcjach jak Grease, Shrek, My Fair Lady, Przebudzenie Wiosny, Pinokio, Chłopi.  Hemar. Marchewka to również świetne męskie kreacje : Jeremiasz Gzyl  aktor, wokalista, instruktor teatralny. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni oraz Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (wokalistyka jazzowa). Na swoim koncie ma role w produkcjach Teatru Muzycznego w Łodzi „Jesus Christ Superstar”, „Cyrano”, „Fall, Hot Rain”, „Sen nocy (nie)letniej”, „Nasz Portret” i Teatru Muzycznego w Gdyni: „Grease”, „Fame”, „Skrzypek na Dachu”, „Shrek”. Obecnie pracuje również w Teatrze Roma. Na scenie pojawia się również Maciej Makowski  aktor teatralny i filmowy. W 2003 roku ukończył studia na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wystąpił w kilku sztukach Teatru Telewizji. Zagrał rolę m.in. Toto, policjanta, w spektaklu "Żegnaj Judaszu". Przez 8 lat należał do stałej obsady kultowego już serialu "Złotopolscy", zagrał też jedną z głównych ról w legendarnym filmie "80 milionów".

Zdjęcia Piotr Frąckiewicz

Hemar.Marchewka choć napisany ponad 75 lat temu wydaje się być wciąż aktualny. Tematy polityczne jakby zaczerpnięte z aktualnych gazet: "Z jednego ministerstwa zrobiły się dwa. Gdyby zabrakło ministrów - żaden problem, zróbmy ministrów w każdym biurze po trzech". Polityków, o których pisze Hemar też bez problemu można znaleźć współcześnie: "Każdy kto się dorwie do głosu, mówi z mocą: W przyszłej wolnej Polsce nie będzie bezrobocia. Równie łatwo powiedzieć: W przyszłej wolnej Polsce nie będzie gradobicia, wszy, błędów językowych. Wszystko teoretycznie równie możliwe".

Nie brakuje tematów przyziemnych, które jak się okazuje dręczyły - w tym wypadku kobiety - od dawna: “Odchudzać się to wielki trud. Z natury mam figurę Wenus z Milo, plus minus, raczej minus piętnaście kilo. I nie wyjdę między ludzi, aż mi znowu się odchudzi". Sporo miejsca w spektaklu poświęcono relacjom damsko-męskim: "igłę nawlec to chińszczyzna, gary umyć - on mężczyzna?".

Przedstawienie Teatru Muzycznego w Toruniu jest chwilami niczym lustro, w którym odbija się obraz dzisiejszych czasów: "My jak nikt inny naszym poczuciem humoru przodujemy na świecie. (...) Jak nikt inny potrafimy drwić z wszystkiego i wszystkich. Tylko niech Pan Bóg broni, ktokolwiek w świecie żartem, fraszką, uwagą, słówkiem, maczkiem w gazecie z nas zażartował, nas tknął - pomyśleć groza już poczucie humoru skula się jak mimoza, już gniew nas trzęsie srogi, już nasze poczucie każe walić po mordzie". 

Widzowie, którzy konfrontują teraźniejszość z zapiskami Mariana Hemara z 1942 roku śmieją się, chwilami wzruszają, ale i pozwalają sobie na osobiste przemyślenia. Mimo kąśliwych spostrzeżeń Hemara "Marchewkę" konsumujemy bez intelektualnego bólu, bo “jemu wszystko uchodzi. Bo satyra jest jak strychnina, a myśl to moja nie cudza, w stosownych dawkach zabija, a w zbyt małych apetyt pobudza”.

Hemar.Marchewka - próba generalizacji - najbliższe spektakle 22 i 23 stycznia.